Asysta parafialna

Asysta

Nasza parafialna asysta liczy 45 osób; w skład której wchodzą kobiety, mężczyźni i dzieci.

Rodzice najpierw przygotowują swoje dzieci do przystąpienia do bardzo ważnego sakramentu jakim jest Komunia Święta, a rok później do przypomnienia tego ważnego wydarzenia, czyli do Komunii Świętej Rocznicowej. W okolicy tych wydarzeń dziewczynki, które przystąpiły do Komunii Świętej ładnie ubrane w stroje liturgiczne asystują Panu Bogu przy każdym większym wydarzeniu sypiąc kwiatkami, np. podczas każdej uroczystości Bożego Ciała, a także procesji eucharystycznych  wokół kościoła. Starsze dzieci ubrane w stroje ludowe trzymają szarfy od chorągwi.

Jednak asysta, to nie tylko sypanie kwiatkami, ale także noszenie sztandarów z wizerunkiem Pana Jezusa i Matki Bożej podczas każdorazowej procesji przez, które są dowodem wiary mieszkańców oraz ukazaniem tego, że wiara człowieka w siłę i miłość Boga nie jest powodem do wstydu i powinna być zauważalna w każdym miejscu. Oprócz sztandarów starsi wierni dźwigają także krzyże, obrazy, przytrzymują wstęgi, dekorują, przyozdabiają i dbają, aby każda uroczystość kościelna była wyjątkowym przeżyciem.

Asysta parafialna odpowiedzialna jest za wykonanie jednego z ołtarzy na Boże Ciało, oraz przy tworzeniu dekoracji na Boże Narodzenie oraz Wielkanoc.